Bara a fost învinsă de Sevastova

Irina Maria Bara Irina Maria Bara – © FOTO: AGO VISION PRODUCTION Tenismena șteiană Irina Bara a fost eliminată din proba de simplu a turneului WTA de la Moscova, după ce a pierdut în optimile de finală în fața favoritei nr. 3 a turneului, Anastasija Sevastova (Letonia, nr. 20 WTA), cu scorul de 2-6, 7-6 (5), 4-6.

Irina a făcut un meci bun în fața adversarei sale, pierzând la mare luptă setul decisiv. Câștigătoarea ultimelor două ediții ale BRD Bucharest Open s-a impus greu, după două ore și opt minute de joc. Pentru parcursul din proba de simplu a turneului de la Moscova, Irina Bara (nr. 140 WTA) va primi 42 de puncte WTA și va urca pe locul 135 mondial, aceasta fiind cea mai bună clasare a sa de până acum. Irina Maria Bara continuă însă întrecerea în proba de dublu, alături de Oksana Kalașnikova (Georgia).

Turneul „River Cup” Moscova face parte din categoria „Internațional” și este dotat cu premii totale în valoare de 750.000 de euro.