Video|Faza turneului de la Roma: Pliskova distruge scaunul arbitrei cu racheta

Video|Faza turneului de la Roma: Pliskova distruge scaunul arbitrei cu racheta Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA) a oferit faza zilei la turneul de la Roma. Învinsă după un meci de mare luptă de Maria Sakkari (Grecia, 42 WTA), Karolina și-a vărsat nervii pe scaunul arbitrei, lovind de mai multe ori cu racheta în acesta, spre surprinderea tuturor celor prezenți pe arena Pietrangeli.

Cehoaica a câștigat primul set (6-3), dar le-a cedat pe următoarele două (6-3, 7-5).

La finalul meciului, Karolina Pliskova a refuzat să dea mâna cu arbitra de scaun.

Reacția Karolinei poate fi interpretată drept un act de revoltă la adresa arbitrei, după ce aceasta a dictat eronat un punct în favoarea Mariei, deși mingea Karolinei fusese în teren (punctul s-a petrecut în setul decisiv, la scorul de 5-5).

Taguri: distruge scaunul arbitrei, Karolina Pliskova, nervi, racheta